Серед так званого списку New Europe 100, сотні «challengers», «тих, хто кидає виклик», головних інноваторів Східної Європи, в минулому році опинилися 8 українців. Вони змінюють Україну та світ на краще через ЗМІ, IT-бізнес та соціальні проекти.

Щорічний перелік New Europe 100 визначається газетою Financial Times, компанією Google, польським виданням Res Publica і Вишеградським фондом. Тому це доволі суб’єктивний вибір (зокрема цим можна пояснити велике представництво в сотні польских інноваторів), але разом з тим авторитетний і заслуговує уваги.
100 «challengers» Нової Європи, які були названі наприкінці 2017 року — переважно з галузі високих технологій. Такий був минулорічний задум організаторів.

Українські стартапи отримують визнання

Україна в цілому підтримала цей тренд.

Так, до New Europe 100 потрапили автори проекту PassivDom Макс і Юлія Гербут. Їх стартап пропонує технологію «друку» приватних будинків на 3D-принтері. Втім, все не так просто (і неймовірно), як здається: дім, а точніше — його каркас, друкується, звичайно, не на малому принтері, а на спецальному промисловому. Проте навіть це може здійснити революцію в будівництві через спрощення та здешевлення процесу. До того ж, PassivDom планує будинки, що є автономними в обігрів та електриці завдяки використанню сонячної енергії.

Роман Зінченко, Greencubator
Роман Зінченко, Greencubator

Роман Зінченко потрапив до New Europe 100 як співзасновник Greencubator, громадської організації, яка підтримує бізнес, що працює за принципами сталого розвитку, та просто екологічні проекти. Зокрема допомогу Greencubator отримав один з перших українських стартапів, що мають міжнародне визнання — Ecoisme, який допомагає в ощадливому споживанні електроенергії.

Андрій Карпюк, BIOsens
Андрій Карпюк, BIOsens

Опинився в New Europe 100 і Андрій Карпюк, виконавчий директор стартапу BIOsens. Молода компанія вже має перші успіхи на міжнародній арені — отримала запрошення на програму Kickstart Acceleration, найбільшу в своєму роді в Європі. BIOsens розробляє прилад, що може швидко та в домашніх умовах визначати в їжі кількість мікотоксинів, шкідливих для організму.

Ще один український технологічний «challenger» 2017 року на думку Financial Times, Google, Res Publica та Вишеградського фонду — Анна Яроцька, учасниця міжнародної команди, що зараз у Австрії працює над Robo Wunderkind: роботом, якого дитина може зібрати, як простий конструктор та запрограмувати на певні дії. «Кубики», з яких може складатися робот, мають, наприклад, колеса та сенсори. Це значно розширює можливості для творчості юного роботобудівника. Robo Wunderkind був профінансований в 2015 році на $250 тисяч через краудфандинг, в 2016-му — ще на $500 тисяч коштами інвесторів.

Гуманітарії на рівні з технарями

Троє з восьми українців в New Europe 100 (тобто між третиною та половиною нашого представництва) — не з технологічної галузі, що достатньо багато в порівнянні з іншими країнами у списку. Проте з огляду на ситуацію в країні присутність цих людей легко пояснити.

Двоє з них представляють мас-медіа: Віталій Мороз, один з керівників журналістської організації Internews в Україні, і Наталя Гуменюк, голова «Громадське ТБ». Internews активно допомагає розвиває в країні нові ЗМІ, отримувати навички сучасного професійного журналіста, підтримує висвітлення важливих та непопулярних в медіа тем. «Громадське ТБ», хоч і втратило колишні популярність та вплив, лишається флагманом серез ЗМІ, що не фінансуються олігархами.

Також укладачі списку провідних східноєвропейських інноваторів відзначили Ірину Прокоф’єву, яка разом з Анною Мазур заснувала вітчизняний проект MakeMeBetter («Зроби мене кращим/кращою»), який намагається популяризувати в країні ще поки незвичну для українців (або скоріше позабуту) практику наставництва досвідчених професіоналів над новачками в галузі. Вже зараз у MakeMeBetter можна розраховувати на наставництво працівників Netpeak, Ernst & Young, Київської школи економіки, DOC.ua.

Прогнозовано найбільше представництво в New Europe 100 мають поляки та чехи, які ледь не поділили між собою півсписку. Естонія ж в черговий раз підтвердила свою технічну розвинутість: країна з всього лиш 1,3 мільйонами жителів «делегувала» в список інноваторів аж сімох своїх представників.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *