Сьогодні в Україні триває процес децентралізації і багато ресурсів опиняється на місцях, що збільшує ризик розвитку корупції. Маріуполь ще декілька місяців тому мав репутацію не надто прозорого та зовсім не передового міста, займаючи 57 місце у Рейтингу прозорості 100 найбільших міст України, який укладає Transparency International. Сьогодні ж місто, яке вирвалось в п’ятірку кращих і щодня працює над тим, щоб стати прозорішим.

Transparent Cities поспілкувалися Михайлом Івченко, керівником тендерного управління Маріупольської міськради, щодо того як вирватися з аутсайдерів у лідери, навіщо владі бути прозорою і який нам всім з цього зиск.

ТІ: Досвід Маріуполя – це невеличка сенсація: перестрибнути з 57 на 5 місце у рейтингу прозорості міст України за такий короткий проміжок часу ще не вдавалося нікому. Що посприяло таким стрімким змінам?

М.І.: Для нас прозорість – це не просто завдання, яке слід вирішити, це філософія роботи. Вона відбивається в кожному процесі, в кожному прийнятому рішенні. Такий стрибок в рейтингу – це результат комплексної і злагодженої роботи всіх структурних підрозділів міської ради. Але, ми ставимо перед собою завдання не набрати якомога більше балів, а зробити свою роботу максимально відкритою та прозорою для людей.

Проект «Рейтинг прозорості міст України» – це бенчмарк нашої роботи. Це можливість оцінити і проаналізувати на якому етапі знаходимося, куди слід рухатися далі і які напрями потребують доопрацювання. Водночас, розроблені «Transparency International Україна» рекомендації – це, по суті, покрокова інструкція, як стати більш відкритими в своїй роботі. Ми з радістю скористалися цією можливістю та результат не змусив себе чекати.

Серйозним кроком на шляху підвищення рейтингу прозорості, став запуск нового сайту міської ради. Це сучасний та ефективний інструмент комунікації з громадою. Велика частина критеріїв, які прописані в рамках проекту, нами були враховані ще на етапі створення нового інтернет ресурсу. Потрібно було лише час, щоб його запустити. Сьогодні сайт стабільно працює і продовжує наповнюватися інформацією.

Підсумовуючи, виділю кілька ключових факторів, завдяки яким робота органів місцевого самоврядування в Маріуполі стала однією з найбільш прозорих в країні.

Перше – системний підхід. Кожен процес має бути осмисленим та логічним. Потрібно розуміти який результат ви очікуєте і що необхідно зробити для його досягнення. Друге – використання сучасних сервісів і інструментів, наприклад, таких як сайт. І третє за рахунком, але не менш важливе – мотивація.

Без цього компонента неможна говорити про продуктивну роботу. Завдяки програмі «Новий муніципалітет» понад 70% менеджерів органів місцевого самоврядування пройшли навчання на підвищення своїх професійних компетенцій.

ТІ: Проте все ж деякі показники у міста не дозволяють назвати його повністю прозорим, зокрема сфера житлової політики (1,25 балів з 7) та комунальних підприємств (2,5 з 10). Що стоїть на шляху змін у цих сферах? Чи є вже плани по зміні ситуації?

М.І.: За цими напрямками є чіткий план та робота вже розпочата. Наприклад, на сайті міської ради вже розміщується необхідна інформація про роботу комунальних підприємств. Якісь завдання було виконати легше і як наслідок, вони вже реалізовані. Деякі вимагали більше часу, але і вони будуть виконані. Ми йдемо по шляху створення по-справжньому відкритої і прозорої роботи муніципалітету. Це наша чітка позиція.

ТІ: На вашу думку, чому прозорість для влади – це важливо?

М.І.: Для мене є дві ключові причини. Перша.

Представники влади – це менеджери, яких вибрали мешканці для управління містом, областю або країною. Якими б професіоналами вони не були, завжди є ризик помилок і неправильних рішень. У цьому сенсі прозорість роботи дозволяє людям виявляти ці моменти, вчасно повідомляти і, як наслідок, усувати їх.

Обов’язок влади – не стільки прислухатися до людей, скільки постійно вести діалог. Але для цього мешканці повинні розуміти, що відбувається, які рішення приймаються і навіщо. В цілому, підзвітність – це базис, на якому будується ефективна робота муніципалітету.

Друга ключова причина – боротьба з корупцією. У Маріуполі серйозно займаємося цим питанням. Відкриваємо Центри надання адміністративних послуг, розмежовуючи бек-офіс від фронт-офісу. Проводимо навчання для співробітників муніципалітету, підвищуючи їх професійні компетенції. Впроваджуємо механізми, які виключають корупційний елемент в роботі органів місцевого самоврядування, в тому числі, за рахунок підвищення відкритості та прозорості своєї діяльності.

ТІ: Маріуполь увійшов в п’ятірку найбільш прозорих міст. Що плануєте робити далі – які плани на найближчий час у міськраді?

М.І.: П’яте місце в рейтингу – це проміжний результат, на якому ми не зупиняємося. Сам процес розвитку і вдосконалення перманентний. Він не повинен зупинятися і вже тим більше припинятися, навіть якщо і вдалося досягти хороших результатів. Попереду ще багато роботи, ми це розуміємо і готові до неї. Продовжимо працювати на підвищення прозорості, використовуючи рекомендації TI. Також продовжимо розвиток електронних сервісів та реалізацію програми «Новий муніципалітет». В кінці лютого поточного року в Маріуполі відкрився другий в місті Центр надання адміністративних послуг, який поєднав у собі ще й послуги МВС. На цьому не зупиняємося, плануємо відкриття, як мінімум, ще одного ЦНАПу. Крім того, займаємося впровадженням електронної черги в установах охорони здоров’я. Реалізовані проекти – це інструменти боротьби з корупцією, які приносять реальні результати, і мешканці це бачать.

ТІ: Активісти часто звинувачують у всіх бідах владу, влада ж нарікає на пасивність людей та небажання розуміти обставини. Як побудувати взаємодію між владою та громадою? Чого не вистачає цим сторонам для того, щоб дійти порозуміння?

М.І.: Впевнений, завжди потрібно шукати точки дотику. Часом вибудувати конструктивний діалог складно, але це не означає, що неможливо. Важливо бажання і чітке розуміння навіщо це потрібно. Але ж без взаємодії з громадою неможливо говорити про ефективну роботу.

Думаю, більшість конфліктів виникає через недовіру, а вона, у свою чергу, виникає в наслідок нерозуміння людей куди і навіщо рухається влада. Тут ми знову приходимо до значущої ролі відкритості в роботі.

Без цього елемента неможливо досягти розуміння. Саме тому в Маріуполі настільки серйозно займаються питанням підвищення прозорості. Для нас це інструмент налагодження діалогу з людьми. Адже в результаті у нас єдина мета – розвивати своє місто. Це те, що нас консолідує, незалежно від поглядів і уявлень.

Фото та текст підготувала Аліна Кобенко

Проект «Зроби місто прозорим, бери участь у врядуванні» виконується ТІ Україна у співпраці з Центром демократії та верховенства права в рамках проекту «Посилення коаліції РПР», який впроваджується за підтримки Європейського Союзу.